Skip to main content

14 ЛИСТОПАДА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростаєАктуальність проблеми зумовлена тим, що збільшується захворюваність на цукровий діабет. Встановлено, що число хворих на цукровий діабет подвоюється через кожні 15 років. Діабет займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб. У більшості випадків цукровий діабет передує туберкульозу, в 15-20 % – вони розвиваються паралельно, в 20 % випадках цукровий діабет розвивається на тлі туберкульозу.

ДІАБЕТ – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін – гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові. В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Існують три основні типи діабету:

1) діабет І типу (інсулінозалежний) – характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, розвивається швидко в основному у дітей і молодих людей.

2) діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) виникає, коли організм неефективно використовує вже виділений інсулін, розвивається поступово частіше у людей старше 40 років, зустрічається у 80-85 % випадків.

3) гестаційний діабет – вперше діагностують у період вагітності, може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.

Фактори ризику появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції, провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба.

СИМПТОМИ ДІАБЕТУ: сухість у роті, спрага, надмірне сечовиділення, втрата ваги при підвищеному апетиті, зуд шкіри (особливо в області геніталій у жінок), погано заживаючі рани, постійне відчуття голоду, погіршення зору, постійне відчуття втоми. Ці ознаки найбільш характерні для цукрового діабету 1 типу.

РИЗИКИ  Й УСКЛАДНЕННЯ:

  • дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсультуу 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2 % cмертей у світі пов’язано з діабетом.
  • зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.
  • ураження сітківки очей– діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.
  • діабет є основною причиною ниркової недостатності;
  • більшість людей із діабетом мають зайву вагу та зменшений об’єм легень, це збільшує схильність до захворювань дихальної системи та виникнення ускладнень, що з нею пов’язані.

ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

  • не допускати надлишкової ваги;
  • мати регулярні фізичні навантаження;
  • дотримуватися здорового харчування, зменшення кількість цукру, насичених жирів і збільшення  споживання  клітковини – овочів та фруктів;
  • відмовитися від куріння і надлишкового вживання алкоголю;
  • регулярно перевіряти рівень глюкози в крові (норма 3.89-5.83), слідкувати за артеріальним тиском та холестерином;
  • уникати стресу.

 

Будьте здорові, бережіть себе та своїх рідних!